Jakie widzi Pan Prezes wyzwania dla wykonywania zawodu radcy prawnego w najbliższych latach?
Wyzwań jest oczywiście wiele, poczynając od zawrotnego tempa zmiany przepisów prawa po zagadnienia związane z gruntowną reformą samego zawodu radcy prawnego. Wynikają one również z uwarunkowań gospodarczych oraz społecznych i nie mam tu na myśli tylko trudności związanych z pandemią COVID-19. Chodzi o zjawiska takie jak postępująca cyfryzacja, kwestia specjalizacji w poszczególnych, rozrastających się błyskawicznie gałęziach prawa czy dyskutowane od dawna zagadnienie sposobów pozyskiwania klientów.
Wyzwania dotyczą nie tylko dbałości o zapewnienie warunków wykonywania zawodu radcy prawnego, ale także inicjatyw, które samorząd radców prawnych aktywnie realizuje na rzecz społeczeństwa, jak udział w stosowaniu i kształtowaniu prawa, edukacja prawna czy działalność pro bono. Jako samorząd, planując i realizując nasze działania, musimy brać pod uwagę wszystkie te czynniki.
Jak samorząd w wielu formach wykonywania zawodu radcy prawnego widzi aktualnie obowiązujące zasady jego wykonywania w organach administracji publicznej, tj. rządowej i samorządowej wszystkich szczebli?
Realizacja obowiązków radcy prawnego na rzecz organów administracji publicznej odbywa się zazwyczaj w ramach stosunku pracy i to do pewnego stopnia stanowi o specyfice tej formy wykonywania zawodu. Przepisy ustawy o radcach prawnych przewidują stosowne regulacje, które zabezpieczają wolność i niezależność działania radcy prawnego.
Zasady wykonywania zawodu są natomiast analogiczne dla wszystkich radców prawnych, niezależnie od tego, czy pracują oni w indywidualnej kancelarii, międzynarodowej korporacji czy w organach administracji publicznej. To przede wszystkim fundamentalne wartości, jak obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, unikanie konfliktu interesów, rzetelność działania, należyta staranność oraz ochrona interesów prawnych klienta. Nie można jednak nie zauważyć, że obowiązujące przepisy, zarówno ustawowe, jak i samorządowe, wymagają w określonym zakresie dostosowania do wymagań ewoluującego rynku usług prawnych, w tym rynku pracy i wymagań stawianych radcom prawnym przez klientów oraz pracodawców. Analiza tych zagadnień oraz przedłożenie projektu zmian to jedno z najważniejszych zadań, jakie postawiłem sobie w tej kadencji.
Czy w Pana ocenie radca prawny zatrudniony w administracji w sposób wolny i nieskrępowany na chwilę obecną wykonuje zawód i w jakim zakresie wspomaga go w tym samorząd radcowski?
Mam głęboką nadzieję i – co więcej – przekonanie, że tak właśnie jest. Niezależność jest fundamentem wykonywania naszego zawodu i musi być respektowana przez każde środowisko, w jakim radca prawny funkcjonuje. Zabezpieczeniem tego prawa są regulacje prawne, mam na myśli zwłaszcza art. 9 i 13 urp.
Niecałe dwa lata temu powstał również raport Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji, dotyczący statusu radców prawnych zatrudnionych w ramach stosunku pracy w administracji publicznej, który podejmuje i jednoznacznie rozstrzyga wątpliwości, jakie czasem pojawiają się w środowiskowych dyskusjach na ten temat. Samorząd radcowski podejmuje nie tylko formalne, ale i realne działania, których celem jest ochrona zasady niezależności. Każdy radca prawny, który czuje, że jego niezależność, wolność w działaniu jest zagrożona, może zwrócić się do organów samorządu i uzyskać wsparcie w realizacji swoich praw.
Proszę o przybliżenie, w jaki sposób samorząd radcowski jest zaangażowany w konsultowanie projektów ustaw związanych z reformą wymiaru sprawiedliwości.
Tradycyjna rola naszego samorządu, polegająca na opiniowaniu projektów ustaw, jest nieustannie realizowana, choć trzeba przyznać, że od kilku lat w modelu nieco innym niż wcześniej. Widzę tu dwie zmiany. Po pierwsze, mamy zdecydowanie za mało czasu na przygotowanie opinii. To zazwyczaj kilka dni, a bywa, że nawet jeden dzień.
Druga, ważniejsza sprawa to uwzględnianie opinii i sugestii samorządu. Stanowisko samorządu jest moim zdaniem brane pod uwagę przy opracowywaniu nowych przepisów w zbyt małym wymiarze. Udział w kształtowaniu i stosowaniu prawa to jedno z tych zadań naszego samorządu, w którym powinniśmy być najbardziej aktywni i słyszalni. Dlatego nieustannie rozmawiamy z ustawodawcą, wyjaśniamy, wnioskujemy o bardziej partnerskie relacje.